לפני כמה שבועות זומן יוסי עמרני, שייצא בחודש הבא לזגרב כשגריר ישראל בקרואטיה, ללשכת

הפגישה התמוהה בלשכת השר בלי תיק, יוסי פלד

למה הוזמן השגריר המיועד לקרואטיה לפגישה עם השר בלי תיק יוסי פלד, שעד לאחרונה ניהל עסקים בקרואטיה, והעבירם לבנו. ומדוע נכח בפגישה גם בנו של השר?

  • יוסי מלמן
  • 16.07.2009
  • 01:17
  • עודכן ב: 10:11

לפני כמה שבועות זומן יוסי עמרני, שייצא בחודש הבא לזגרב כשגריר ישראל בקרואטיה, ללשכת השר בלי תיק יוסי פלד. מטרת הפגישה, כך הבין עמרני, היתה היכרות ודיון על יחסי ישראל-קרואטיה. להפתעתו, המתינו לו בלשכה לא רק השר ועוזריו, אלא גם בנו של השר, אור פלד. אור, בן 32, מנהל כיום את העסק המשפחתי, חברה ששמה “אורעון”. החברה מגדירה את עצמה בפרסומיה כעוסקת ב”ניהול וייעוץ פיננסי, יזמות נדל”ן, מסחר וייצוג תעשייה ביטחונית בקרואטיה”. אור פלד הוא גם דירקטור בחברת “עטיה גרופ בע”מ”, שלה עסקים בתחום הנדל”ן בקרואטיה.

שרים בממשלה מחויבים לפעול מכוח החלטות ממשלה, שמטרתן למנוע מצב של חשד, ולו למראית עין, לניגוד אינטרסים בין ענייניהם האישיים לתפקידם הציבורי. כל שר חייב למסור בכל שנה למבקר המדינה הצהרת הון ולדווח על עסקיו בעבר, למי העבירם וכיצד.

ואכן השר פלד עשה זאת. הוא דיווח למבקר המדינה על פעילותו העסקית בעבר, שכללה בעלות בחברת “אורעון” והיותו דירקטור בחברה. פלד היה גם דירקטור בכמה חברות ציבוריות כנציג הציבור. במקרה אחד לפחות העביר את החברות שלו בדירקטוריון לבנו, כאילו היה מדובר בירושה אישית.

יוסי פלד, אלוף בצה”ל, עבר כמה מהפכים וזיגזגים פוליטיים עד שחבר לפני הבחירות האחרונות לבנימין נתניהו והצטרף לליכוד. במקביל לפעילותו הפוליטית עסק גם בפעילות ציבורית והיה חבר בוועדות שונות. בין לבין ניהל פעילות עסקית לבדו ובמשותף עם בנו. נתח מרכזי בפעילות זו היה בקרואטיה.

יוסי פלד היה יו”ר לשכת המסחר ישראל-קרואטיה, ובמשך כמה שנים היה סוכן של התעשייה האווירית במאמציה לקבל חוזה של מאות מיליוני דולר לשדרוג והשבחת מטוסי קרב של חיל האוויר הקרואטי. במסגרת זו נסע כמה פעמים לקרואטיה, נפגש שם עם פקידי ממשל, וקיבל מהתעשייה האווירית החזרי הוצאות. התעשייה האווירית לא זכתה בחוזה, ופלד חדל לפני כשנה מלעסוק בנושא.

לפני פחות משנה התראיין יוסי פלד בתוכניתה של אושרת קוטלר בערוץ 10 בתוכנית שעסקה בסחר נשק, והוצג שם כמי שנמנה עם המיעוט של יוצאי מערכת הביטחון שאינו עוסק בסחר נשק. הוא עצמו התבטא בתקיפות נגד גנרלים בצה”ל העוסקים בסחר בנשק לאחר שירותם הצבאי.

פלד ובנו ניסו לקדם גם מיזמים אזרחיים בקרואטיה. במסגרת זו התיידד פלד עם ראש עיריית זגרב, מילאן בנדיץ’, שנבחר באחרונה לתקופת כהונה נוספת.

על רקע פעילות זו ועל סמך ההוראות למניעת ניגודי אינטרסים היה אפשר לצפות, שהשר פלד ינקוט משנה זהירות עם כניסתו לתפקיד ויתרחק מכל מה שעלול להתפרש כסטייה נורמטיווית, העלולה להדיף ריח רע בתחום ההיגיינה הציבורית. אך פלד לא ממש עשה זאת. בנוסף למפגש עם השגריר המיועד, שבו השתתתף בנו, הממשיך את עסקי האב בקרואטיה, יזם השר עוד מהלך. לשכתו פנתה למשרד החוץ וביקשה לזמן את ראש עיריית זגרב לביקור בישראל.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה, כי “משרד החוץ אכן נתבקש להזמין את ראש עיריית זגרב, אך הבהרנו ללשכת השר את הנוהל, כי ראשי ערים יכולים להיות מוזמנים על ידי משרד החוץ אך ורק לכינוס מיוחד שנערך בישראל פעם בשנה או בשנתיים”. כמו כן אישרו במשרד החוץ, כי “השגריר המיועד יוסי עמרני אכן הוזמן ללשכת השר ונפגש שם עמו ועם אחרים”.

השגריר המכהן של ישראל בקרואטיה, שמואל מרום, סירב להתייחס לנושא. אור פלד לא הגיב על הפנייה אליו.

להלן תגובת לשכת השר פלד ל”הארץ”: “השר פלד סבור, כי יש טעם לפגם בהתנהלות של קצינים בכירים במיל’, אשר רק פשטו את מדיהם וכבר טובלים ידם בעסקות נשק מפוקפקות. המקרה המדובר שונה לחלוטין.

“בזמן היותו אזרח נעתר יוסי פלד לפנייה של התעשייה האווירית, חברה ממשלתית השייכת לממשלת ישראל, לייעץ לה בפרויקט מסוים. יודגש, כי פלד מעולם לא קיבל שכר בעבור פעילותו זו, אלא החזר הוצאות בלבד. ככל הידוע לנו, הפרויקט לא יצא אל הפועל. השר פלד מבקש להדגיש, כי הוא השתחרר מהצבא לפני כ-18 שנה, ומעולם לא היה מעורב בעסקות נשק. כל ניסיון להציגו ככזה, ולו ברמז, חוטא לאמת ועושה לו עוול בל יתואר”.

בעניין ביקור ראש עיריית זגרב נאמר בתגובה: “השר ביקש לברר באופן עקרוני במשרד החוץ כיצד מתקיים הליך של הזמנת אישיות לביקור בישראל. עוזרו של השר פנה למשרד החוץ בבקשה לברר מהו נוהל ההזמנה הרשמי. משרד החוץ הציג בפני העוזר את הנוהל, והודינו על כך. מעבר לכך, לא נעשתה כל פעולה. הניסיון לתאר את השתלשלות העניינים כאילו משרד החוץ סירב לבקשת השר איננו אמת, וזאת מאחר שמשרד החוץ לא נתבקש מעולם על ידי השר או מי מטעמו לבצע הזמנה כלשהי”.

בעניין הפגישה עם יוסי עמרני נאמר מלשכת השר: “בהמשך לבקשה פרטית ובלתי רשמית שהופנתה אליהם על ידי השגריר המיועד לקרואטיה נפגשו עמו השר ובנו. השר, כמי שהיה נשיא לשכת המסחר ישראל-קרואטיה, העניק לשגריר המיועד סקירה על המצב בקרואטיה, שעסקה בעיקר במצב הקהילה היהודית והמצב הפוליטי במדינה זאת. אחד התנאים של השר לקיומה של הפגישה היה, כי לא יעלה בה שום נושא עסקי”

פורסם ב-:

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1100517.html